Χάλκινο μετάλλιο ο Μπακοχρήστος στην άρση βαρών σε πάγκο

Το τρίτο χάλκινο μετάλλιο ήρθε να δώσει στη χώρα μας στους φετινούς Παραολυμπιακούς Αγώνες, ο Δημήτρης Μπακοχρήστος στην άρση βαρών σε πάγκο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, που συμμετείχε στην κατηγορία των 54 κιλών, σήκωσε 165 κιλά για να ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Το χρυσό μετάλλιο απονεμήθηκε στον Καζάκο Ντεγκτιάρεφ που σήκωσε 174 κιλά, ενώ το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Μπουρλόν με 165 κιλά.

Ο αγώνας του Μπακοχρήστου ήταν σχεδόν άψογος, καθώς είχε τρεις έγκυρες προσπάθειες (157κ., 163κ., και 165κ.). Η τρίτη προσπάθεια ήταν αυτή που του χάρισε το μετάλλιο, αλλά ο Έλληνας πρωταθλητής στάθηκε άτυχος, καθώς ο Μπουρλόν ήταν μερικά γραμμάρια πιο ελαφρύς (52.95, αντί 53.10) και φόρεσε αυτός το ασημένιο μετάλλιο.

Ο Μπακοχρήστος για δεύτερη συνεχόμενη φορά σε Παραολυμπιακούς Αγώνες κατακτά το χάλκινο μετάλλιο, καθώς είχε προηγηθεί οι Αγώνες στο Ρίο.

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΕΜΠΡΟΣ