Χάλκινο μετάλλιο για τις Η.Π.Α. στο ποδόσφαιρο γυναικών, 4-3 την Αυστραλία σε ματς «θρίλερ»

Μετά από έναν συγκλονιστικό μικρό τελικό στο ποδόσφαιρο γυναικών, οι Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής επικράτησαν της Αυστραλίας με 4-3, κατακτώντας έτσι το χάλκινο μετάλλιο.

Το σκορ άνοιξε στο 8ο λεπτό η Μέγκαν Ράπινο, ωστόσο οι Αυστραλές είχαν την απάντηση στο 17′ με την Σαμ Κερ. Εν συνεχεία όμως οι Αμερικανίδες πήραν τα ηνία του αγώνα, καθώς στο πρώτο ημίχρονο πέτυχαν ακόμη δύο τέρματα, με την Ράπινο στο 21′ και την Κάρλι Λόιντ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Η Λόιντ έδωσε “αέρα” 3 τερμάτων στην ομάδα της, καθώς έγραψε το 4-1 στο 51ο λεπτό. Η Αυστραλία κατάφερε να μειώσει σε 4-3 μετά από δυο τέρματα των Κέιτλιν Φορντ στο 54′ και Έμιλι Τζιέλνικ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Αυτό ήταν το έκτο μετάλλιο για τις Η.Π.Α. στη διοργάνωση σε επτά παρουσίες, εκ των οποίων τα τέσσερα είναι χρυσά.

Αμερική: Τζέιν Κάμπελ, Κάρλι Λόιντ (45′, 51′), Μπέκι Σαουερμπρούν, Κρίσταλ Νταν, Σαμ Μιούις, Τιέρνα Ντέιβιντσον, Έμιλι Σόνετ, Ρόουζ Λαβέλ, Κρίστεν Πρες, Άμπι Ντάλκεμπερ, Τζούλι Ερτζ, Λίντσεϊ Χοράν, Τόμπιν Χιθ, Κρίστι Μιούις, Αντιράνα Φραντς, Μέγκαν Ραπίνο (8′, 21′), Κέλι Ο’ Χάρα, Άλεξ Μόργκαν.

Αυστραλία: Έμιλι Τζέλνικ (90+1′), Στεφ Κάτλεϊ, Κλόι Λογκάρζο, Κία Σάιμον, Ταμίκα Μπατ, Λίντια Γουίλιαμς, Λόρα Άλεγουεϊ, Έμιλι βαν Έγκμοντ, Κέιτλιν Φουρντ (54′), Αλάνα Κένεντι, Κλερ Πόλκινγκχορν, Αίβι Λούικ, Κόρτνεϊ Νέβιν, Κίρα Κούνι-Κρος, Μαίρη Φάουλερ, Τίγκαν Μίκα, Χέιλι Ράσο, Σαμ Κερ (17′).

Επιμέλεια: Πάνος Γαλάνης