«Συνετρίβη» στην Μαδρίτη από την Ρεάλ ο Παναθηναϊκός

Με «άδειες αποσκευές» γυρίζει από την «διαβολοβδομάδα» στην Ισπανία το «τριφύλλι» που ηττήθηκε και από την Ρεάλ Μαδρίτης, με σκορ 88-65.

Στο 1-3 και την 13η θέση «έπεσε» ο Παναθηναϊκός μετά τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του. Από την άλλη η ομάδα του Πάμπλο Λάσο βρίσκεται στην 3η θέση σε τετραπλή ισοβαθμία με ρεκόρ 3-1. «Man of the Match» αναδείχθηκε ο Έντι Ταβάρες με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 31 στο ranking. Κορυφαίος για τους «πράσινους» ήταν ο Ντάριλ Μέικον με 18 πόντους.

Το ματς

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης άνηκε ολοκληρωτικά στην Ρεάλ. Το 14-3 στα πρώτα τρία λεπτά δεν άφηνε κανένα περιθώριο συζήτησης επ’ αυτού. Τα – αμαρκάριστα – τρίποντα του Αλμπέρτο Αμπάλντε «πλήγωσαν» τον Παναθηναϊκό που παρότι βρήκε κάποιους πόντους από Πέρι και Νέντοβιτς, έμεινε από το πρώτο δεκάλεπτο πολύ πίσω στο σκορ (30-18). Στην δεύτερη περίοδο μπορεί η άμυνα να βελτιώθηκε αισθητά, δεχόμενη μόνο πέντε πόντους σε έξι λεπτά, αλλά η επίθεση είχε «βραχυκυκλώσει» ολοκληρωτικά. Μηδέν πόντοι (!) σε επίσης έξι λεπτά για το «τριφύλλι». Με ένα επί μέρους 12-7, το «τριφύλλι» κατάφερε να «μαζέψει» τη διαφορά και να κλείσει το ημίχρονο στο -12 (42-30).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε περίπου όπως η δεύτερη, με τις δύο ομάδες όμως να βρίσκουν γρηγορότερα σκορ. Οι παίκτες του Πρίφτη κατάφεραν να «κατεβάσουν» τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (55-46), όμως όχι για πολύ. Ο Έντι Ταβάρες «ανέλαβε» δράση και, ως συνήθως, ήταν ασταμάτητος στην «πράσινη» ρακέτα. Το «κρεσέντο» του Ντάριλ Μέικον ναι μεν έδωσε πόντους στο «τριφύλλι», όμως η Ρεάλ δεν ήταν διατεθειμένη να αφήσει το ματς να γίνει ντέρμπι. Οι Μαδριλένοι έκαναν ακριβώς ότι χρειαζόταν για να διατηρήσουν «απόσταση ασφαλείας» και εν τέλει να επικρατήσουν με σκορ 88-65.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 42-30, 62-50, 88-65.

Οι διαιτητές: Ράντοβιτς – Πέτεκ – Τεπενιέρ.

Ρεάλ Μαδρίτης (Πάμπλο Λάσο): Γουίλιαμς – Γκος 4 (4 ασίστ, 4 λάθη), Κοζέρ 8 (1/4 τρίποντα), Ερτέλ 3 (1/5 σουτ, 7 ασίστ), Φερνάντεθ 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αμπάλδε 16 (3/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Χάνγκα, Αλοθέν, Πουαριέ 10 (7 ριμπάουντ), Ταβάρες 17 (5/5 δίποντα, 7/7 βολές, 9 ριμπάουντ), Γιουλ 6 (2), Γιαμπουσέλε 14 (5/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Τέιλορ 4.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρι 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μέικον 18 (4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Παπαγιάννης 12 (4/8 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 7 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Κασελάκης, Γουάιτ 6 (2), Φλόιντ 2, Νέντοβιτς 3 (1), Έβανς 3 (1), Μαντζούκας 2, Σαντ Ρος.