Με το δεξί και στο BCL το Λαύριο, νίκησε 65-63 τη Ντιζόν (highlights)

Συνεχίζουν να ζουν το όνειρο τους οι Λαυριώτες! Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, επικράτησε της Ντιζόν στο Σ.Ε.Φ με 65-63 και έκανε ιδανικό… ποδαρικό στην Ευρώπη.

Σε ένα ματς που κυριάρχησαν οι άμυνες, αλλά και η νευρικότητα στα χέρια των δύο ομάδων (5/25 τρίποντα έναντι 8/26 και 11-12 τα λάθη), το Λαύριο ήταν αυτό που έμεινε πιο ψύχραιμο την ύστατη στιγμή και πήρε τη νίκη, στην παρθενική του συμμετοχή σε τελική φάση ευρωπαϊκή διοργάνωσης.

Το ματς:

Στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με το Λαύριο να προηγείται 7-6. Πέντε σερί πόντοι από τον Μουράτο και ακόμη ένα καλάθι από τον Σμιθ, έβαλαν μπροστά τους «μεταλλωρύχους» με οκτώ, διαφορά που ήταν και η μεγαλύτερη στην πρώτη περίοδο, αφού οι Γάλλοι μείωσαν λίγο πριν το τέλος της στο καλάθι (16-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το πρώτο καλάθι ήρθε με… καθυστέρηση δύο λεπτών, από τον Κάρτερ, έπειτα από ωραία συνεργασία με τον Μουράτο. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν τέσσερα λεπτά πριν το τέλος να ανεβάσουν τη διαφορά στους έξι (24-18), ο Χόλστον όμως έφερε το σκορ ξανά στο καλάθι και οι ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με το σκορ στο 30-28.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, η Ντιζόν πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και πήρε μικρή διαφορά στα πρώτα τρία λεπτά (32-36). Διατήρησε το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων για περίπου τέσσερα λεπτά, ωστόσο οι Λαυριώτες, με τον Κάρτερ και τον Νικολαϊδη, επανήλθαν σε ρόλο «οδηγού», δύο λεπτά πριν το τέλος (44-43).

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, η Ντιζόν πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ (46-50). Με τρίποντο του Γκόινς οι «κουκουβάγιες» ισοφάρισαν, ενώ ο Κακλαμανάκης, έφερε τη διαφορά στο +4, τρία λεπτά πριν το τέλος (58-54). Ο Κάρτερ με νέο τρίποντο διεύρυνε το προβάδισμα, το οποίο διατήρησε το Λαύριο μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με τον πίνακα του σκορ να αναγράφει 65-63.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 30-28, 44-43, 65-63

Διαιτητές: Κοζλόφσκις Μάρτινς (Λετονία), Γιλμάζ Ζαφέρ (Τουρκία), Μπαλντίνι Λορέντζο (Ιταλία)

Λαύριο (Χ. Σερέλης): Μουράτος 10, Αμίνου 2, Κάρτερ 15, Γερομιχαλός, Γκόινς 10, Μπλερ, Νικολαϊδης 4, Κακλαμανάκης 13, Σμιθ 2, Βουλγαρίδης, Πιλάβιος, Περσίδης, Λιούις 9

Ντιζόν (Ν. Μάρκοβιτς): Αλίνγκουε 1, Ντουκοτέ, Χόλστον 13, Καμαρντίν, Κάτιτς 4, Κέλι 14, Λουμ 4, Σάιμπου, Γουέρ 5, Α. Σίμον, Τ. Σίμον 15, Χένρι 7, Γκαλιού

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΕΜΠΡΟΣ