Επέστρεψε στις νίκες με «όπλο» την άμυνα ο Παναθηναϊκός, 82-67 την Άλμπα Βερολίνου στο ΟΑΚΑ

Όντας συνεπέστατος στα αμυντικά του καθήκοντα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με 82-67 στο Κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων και έφθασε τις τέσσερις νίκες στην εφετινή Ευρωλίγκα.

Αναμέτρηση υψηλού ρυθμού και σκορ στο πρώτο ημίχρονο, τακτικής και προσεγμένων σχεδιασμών στο δεύτερο, για το τελικό 82-67 και την τέταρτη νίκη του «τριφυλλιού» σε 14 ματς.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 30-25 στο τέλος της πρώτης περιόδου, έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Λεωνίδα Κασελάκη με 9 πόντους (3/3 τρίποντα). Η διάθεση της Άλμπα Βερολίνου να επιχειρεί επιθέσεις από την περίμετρο επαληθεύθηκε για ακόμη ένα βράδυ, καθώς στο 10’ είχε ήδη 11 εκτελεσμένα (4 εύστοχα, τα 3 εξ αυτών του Μάρκους Έρικσον).

Στην ανάπαυλα, οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στο 43-43, με τους φιλοξενούμενους να «τρέχουν» ένα σερί 11-3 και εν τέλει να φθάνουν έως το +9 στο 17’. Έκτοτε, δε σκόραραν ξανά, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει λύσεις χάρη στις προσπάθειες των Παπαγιάννη, Κασελάκη και Μέικον, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια.

«Διψήφιοι» για τους «πράσινους» στο ημίχρονο ήταν οι Μέικον με 10 πόντους (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές) και Κασελάκης με 11 (1/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα)· για τον γερμανικό σύλλογο, ξεχώρισαν στο 20’ οι Έρικσον (12 πόντοι, 4/7 τρίποντα) και Μπλατ (9 πόντοι, 3/3 τρίποντα).

Η τρίτη περίοδος περιείχε κυρίως παιχνίδι μισού γηπέδου για αμφότερους τους αντιπάλους, με τον βαθμό έντασης να μειώνεται αισθητά, τις ομάδες να συμπληρώνουν τα πέντε ομαδικά φάουλ από νωρίς, ωστόσο τον Παναθηναϊκό, με επιθετικά «ξεσπάσματα» του Χάουαρντ Σαντ‒Ρος, να προηγείται στο 30’ με 57-52.

Δεχόμενο μονάχα 15 πόντους στην τελευταία περίοδο και με επιμέρους σκορ 25-15 υπέρ του, το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετά την εκτός έδρας ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Διαιτητές: Λαμόνικα ‒ Περούγκα ‒ Ραντόικοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 30-25, 43-43, 57-52, 82-67.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρρυ 4, Μέικον 20 (4/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 11 ασίστ), Παπαγιάννης 14, Παπαπέτρου 2, Κασελάκης 17, Γουάιτ 3, Αβδάλας 2, Έβανς 4, Μαντζούκας, Σαντ‒Ρος 16.

Άλμπα Βερολίνου (Ίσραελ Γκονζάλες): Λο, Ντα Σίλβα 13, Σμιθ 11, Ντίλοου, Έρικσον 18, Σνάιντερ 3, Ολίντι 5, Τίμαν 5, Μπλατ 9, Ζούσμαν 1, Λάμερς 2.