Αρνητική εικόνα και δεύτερη ήττα για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε (3-0) με κάτω τα χέρια στο δεύτερο φιλικό του επί Ολλανδικού εδάφους κόντρα στην Άλκμααρ και «φωνάζει» πως έχει πολύ δρόμο μπροστά του ακόμη.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς τα βρήκε «σκούρα» κόντρα σε έναν πιο ποιοτικό αντίπαλο, επιβεβαιώνοντας πως βρίσκεται ακόμη στην αφετηρία της δουλειάς που πρέπει να καταβληθεί.

Η Άλκμααρ παρουσιάστηκε σαφώς ανώτερη -ειδικά στο πρώτο ημίχρονο-, σκόραρε με ένα πολύ όμορφο τέρμα του Κάρλσον στο 12ο λεπτό και κυριάρχησε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Παρ’ όλα αυτά, τα δύο επιπλέον τέρματα που διαμόρφωσαν το τελικό 3-0, ήρθαν στο 85ο και στο 87ο λεπτό αντίστοιχα.

Το «τριφύλλι» διατηρούσε παθητικό ρολό σε ολόκληρο το 90λεπτο, όντας ανήμπορος να ανταποκριθεί κόντρα στους Ολλανδούς.