Άνετη νίκη για την Λεβερκούζεν, ισόπαλες Γλάντμπαχ και Βόλφσμπουργκ

Στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής για την Bundesliga, η Μπάγερ Λεβερκούζεν είχε εύκολο έργο απέναντι στην Αρμίνια Μπίλεφελντ και επικράτησε με το εμφατικό 3-0, παραμένοντας έτσι στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το σκορ άνοιξε στο 30ο λεπτό του αγώνα ο Λούκας Αλάριο, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μουσά Ντιαμπί με δύο προσωπικά τέρματα, ένα στο 57′ και ένα στο 81′, διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στην αναμέτρηση.

Με το ίδιο σκορ (3-0), επιβλήθηκε και η Φράιμπουργκ της Χέρτα Βερολίνου, παραμένοντας έτσι σε «τροχιά» Champions League. Τα τέρματα του αγώνα πέτυχαν οι Βιντσέντσο Γκρίφο στο 12′, Κέβιν Σάντε στο 83′ και Χόλερ στο 86′.

Με σχετική άνεση επικράτησε και η Ουνιόν Βερολίνου στην έδρα της κόντρα στη Μάιντς, η οποία αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 60′ λόγω αποβολής του Ντόμινικ Κορ. Το σκορ άνοιξε στο 8′ ο Γκένκι Χαραγκούτσι, ενώ στο 56ο λεπτό, ο Μπέκερ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι στο 75′ έφτασαν και σε τρίτο τέρμα με τον Τάιβο Αβονίγι, ενώ η Μάιντς το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον Ντελάνο Μπέρτζοργκ στις καθυστερήσεις του ματς.

Ισόπαλες με 2-2 έμειναν Γκλάντμπαχ και Βόλφσμπουργκ σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με γκολ του Γιόνας Όλντερ Βιντ, ενώ στο 33′ ο Σεμπάστιαν Μπόρναου έκανε το 0-2.

Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν διήρκησε πολύ, καθώς ο Τουράμ λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους μείωσε σε 1-2. Στο 70′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μαξάνς Λακρουά και λίγο αργότερα, στο 82′, ο Εμπολό εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα της Βόλφσμπουργκ και ισοφάρισε σε 2-2 που ήταν και το τελικό σκορ του ματς.

Τέλος, ισόπαλη 1-1 ολοκληρώθηκε η συνάντηση της ουραγού Γκρόιτερ Φιρτ με την Κολωνία. Ο Κάινζ έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους στο 53′, αλλά ο Γκρίσμπεκ στο 69ο λεπτό απάντησε, χαρίζοντας το βαθμό της ισοπαλίας στην ουραγό της βαθμολογίας Γκρόιτερ Φιρτ.