«Άλωσε» την Πόλη η «λαβωμένη» Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα δεν καταλαβαίνει από απουσίες. Τι κι αν αγωνίστηκε χωρίς Καλάθη, Χίγκινς και Αμπρίνες με καρδιά και ψυχή κέρδισε στην ματσάρα της χρονιάς στην παράταση την Εφές με 95-93 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας στην Ευρωλίγκα.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, αλλά η Μπαρτσελόνα πάτησε γκάζι και με τον Λαπροβίτολα να εκτελεί, έτρεξε σερί 8-0 και ξέφυγε με +7 (5-12 στο 4’). Παρ’ όλα αυτά, η Εφές αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Σιμόν, απάντησε με επιμέρους 15-4, που την έφερε στο +4 (20-16 στο 8’), ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο με «αέρα» 5 πόντων (25-20).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν φουριόζοι τη 2η περίοδο και βρίσκοντας σκορ από κοντά, απομακρύνθηκαν με +11 (31-20 στο 13’). Η άνοδος στην απόδοση του Κούριτς οδήγησε τους Καταλανούς σε επιμέρους σκορ 10-2, που τους έφερε στο -3 (33-30 στο 16’). Παρ’ όλα αυτά, οι Τούρκοι κυριάρχησαν στο φινάλε του ημιχρόνου και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με διψήφια διαφορά (47-37).

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου οι Τούρκοι έφτασαν την υψηλότερη διαφορά ως τότε στο ματς (52-40 στο 22′), με την Μπαρτσελόνα ωστόσο να αντιδράει άμεσα και να μειώνει σε 52-45 στο 24′. Η Εφές δεν επέτρεπε όμως στους Καταλανούς να πλησιάσουν περισσότερο, ανέβασε άμεσα ρυθμό και αποκατέστησε τη διαφορά, πηγαίνοντας στο +11 (64-53) στο 27′, με τους Μίροτιτς και Λαπροβίτολα να παίρνουν τους Ισπανούς στην πλάτη τους, να οδηγούν την Μπαρτσελόνα σε απόσταση βολής (64-62 στο 28′) και τους παίκτες του Αταμάν «τρέχουν» ένα σερί 4-0 για να διαμορφώσουν το 68-62 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με τον Σανλί να παίρνει… φωτιά, οι «μπλαουγκράνα» έτρεξαν σερί 10-0 στην εκκίνηση της 4ης περιόδου και ανέτρεψαν την κατάσταση (68-72 στο 34’). Την ίδια ώρα, οι πρωταθλητές Ευρώπης έδειχναν βραχυκυκλωμένοι επιθετικά και δεν μπορούσαν να βρουν στόχο, σε ένα ματς που μετατράπηκε σε «πόλεμο». Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους ξέφυγε με +5 με ένα μεγάλο τρίποντο του Σανλί στα 92 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος (75-80) κι έδειχνε να κρατάει στα χέρια της το ροζ φύλλο αγώνα. Εντούτοις, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με σερί 5-0 στο φινάλε (τρίποντο του Μίτσιτς και δύο βολές του Λάρκιν από μάλλον ανύπαρκτο φάουλ), ισοφάρισαν κι έστειλαν το ματς στην παράταση, αφού ο Μίροτιτς αστόχησε στην τελευταία επίθεση (80-80).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, παρά την αποβολή του ηγέτη της, η Μπαρτσελόνα βρήκε τον τρόπο να ανακτήσει το προβάδισμα και να φτάσει στη νίκη. Πώς; Πάλι από τα χέρια του Σερτάτς Σανλί, ο οποίος έβαλε μια βολή στα 3.2” της παράτασης και υπέγραψε το μεγάλο ισπανικό διπλό στην Κωνσταντινούπολη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 47-37, 68-62, 80-80κ.α., 93-95.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπομπουά 6, Μπράιαντ 2, Μοερμάν 16 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/9 βολές, 6 ριμπάουντ), Πλάις 13 (1), Μίτσιτς 26 (4/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9/11 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Άντερσον, Πετρούσεβ 4, Ντάνστον 2, Σιμόν 10 (2/7 τρίποντα).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 5 (1/10 σουτ, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σανλί 24 (5/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ 5 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Σμιτς 2, Χέιζ (0/5 σουτ, 0/2 βολές), Οριόλα 2, Λαπροβίτολα 14 (4/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κούριτς 16 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 9 (1), Μίροτιτς 18 (4/8 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), Καϊσέδο.