Βόλεϊ γυναικών: Νίκη πρωτιάς για τον Παναθηναϊκό, πήρε το ντέρμπι κορυφής κόντρα στον ΠΑΟΚ

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού, επικράτησε της αντίστοιχης του ΠΑΟΚ με 3-1 σετ (25-17, 18-25, 25-20, 25-23), στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Με το πόδι να μην… ξεκολλάει από το γκάζι, οι παίκτριες του Αποστόλη Οικονόμου συνέχισαν τις εξαιρετικές εμφανίσεις, επικρατώντας και των αθλητριών του «Δικεφάλου», φτάνοντας τους 37 βαθμούς, αφήνοντας πέντε βαθμούς πίσω τις αντίπαλες τους. Τους 32 έφτασε και ο Άρης, που επικράτησε του Ηλυσιακού με 3-0 σετ.

Την πιο… ηρωική νίκη της αγωνιστικής σημείωσε ο Ολυμπιακός, που πέρασε με 3-2 από την έδρα της ΑΕΚ στο άλλο μεγάλο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής.

Οι «ερυθρόλευκες» έπαιξαν χωρίς τις -προσβληθείσες από την Covid-19- Χριστοδούλου, Γιώτα και Γενιτσαρίδη, αλλά με «πρώτο βιολί» την Σάλας στην επίθεση έφτασαν στο 3-2 με ανατροπή.

Να σημειωθεί ότι ο αγώνας άρχισε με σημαντική καθυστέρηση, καθώς οι αθλήτριες των δύο ομάδων υποβλήθηκαν σε rapid test πριν την έναρξη του αγώνα, μετά τους ισχυρισμούς των ανθρώπων της Ένωσης και την κατηγορία πως οι αθλήτριες του Ολυμπιακού διασπείρουν τον κορονοϊό.

Για την Ιστορία, όλες οι αθλήτριες ήταν «καθαρές». Η αυλαία του πρώτου γύρου θα κλείσει τη Δευτέρα (13/12, 18:00) στα Μεσόγεια, όπου το Μαρκόπουλο θα υποδεχθεί τον Πανναξιακό.