Ο Ολυμπιακός πέρασε άνετα από τη Νέα Σμύρνη με 3-0 και «έπιασε» κορυφή

Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την ήττα του Παναθηναϊκού από τον ΠΑΟΚ με τη σημερινή τους νίκη ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 14 βαθμούς, 2 περισσότερους από τους πράσινους και 3 από το «Δικέφαλο του Βορρά».

Από την άλλη μεριά, το συγκρότημα του Σάκη Ψάρρα έμεινε στους 4 βαθμούς και στην έκτη θέση της βαθμολογίας αντίστοιχα και τα βλέμματα πέφτουν στην επόμενη αγωνιστική που αγωνίζεται κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος του αγώνα, το πρώτο σετ ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τους Πειραιώτες να μένουν ψύχραιμοι στο τέλος και να παίρνουν το σετ με 25-21. Τα επόμενα δύο σετ όμως δεν είχαν καμία σχέση με το πρώτο, καθώς οι φιλοξενούμενοι επιβλήθηκαν από την αρχή τους και επικράτησαν με 25-17 στο δεύτερο και με 25-19 στο τρίτο και τελευταίο σετ του ματς.

Τα σετ 0-3 (21-25, 17-25, 19-25)

Επιμέλεια: Πάνος Γαλάνης