Χτίζει σερί η Ρεν | Επιστροφή στις νίκες για Μονακό

Σε αντίθεση με αυτά στα οποία μας έχουν… συνηθίσει, οι μεσημεριανοί γαλλικοί αγώνες δεν είχαν ούτε πολλά γκολ, ούτε θέαμα. Ωστόσο, η ομάδα του Ζενεσιό ήταν η μεγάλη κερδισμένη μιας και κατάφερε να ανέβει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Μονακό – Ανζέρ 2-0

Στο 41ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, ο Μπεν Γιέντερ ανέλαβε την εκτέλεση όμως νικήθηκε από τον Φοφανά. Στο 54′ ήρθε η… λύτρωση για τους Μονεγάσκους με τον Εμπολό να τελειώνει υποδειγματικά μετά την πάσα του Βάντερσον. Δεκαέξι λεπτά αργότερα, ο… μοιραίος έγινε δημιουργός και ο Γκολόβιν διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΓΚΟΛ: 54′ Εμπολό, 70′ Γκολόβιν

Ρεν – Μονπελιέ 3-0

Μόλις στο 15ο λεπτό, οι παίκτες του Ζενεσιό πήραν το προβάδισμα. Η εξαιρετική εκτέλεση του Μάγιερ έφτασε στο κεφάλι του Τεριέ, ο οποίος με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Καμαρά. Στο 23′, το προβάδισμα των γηπεδούχων διπλασιάστηκε, όταν ο Καλιμουεντό συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Μπουριγκό και πλάσαρε εύστοχα για το 2-0. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 85′ από τον Γκουϊρί, μετά από άλλη μια ασίστ του Τεριέ.

ΓΚΟΛ: 15′ Ζενεσιό, 23′ Καλιμουεντό, 85′ Γκουϊρί

Μπρεστ – Ρεμς 0-0

Ο αγώνας του “Σταντ Φρανσίς-Λε Μπλε” θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα από τους οπαδούς των δύο ομάδων αλλά και τους ίδιους τους συμμετέχοντες. Γκολ δεν υπήρξε, σπουδαία φάση ουσιαστικά δεν υπήρξε και στις εξέδρες διαπιστώθηκαν αρκετά χασμουρητά. Τελικό σκορ του 0-0.

Ναντ – Κλερμόν 1-1

Το ματς άργησε να αποκτήσει… θέαμα. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες αποζημίωσαν άπαντες για την εικόνα του πρώτου. Στο 54′, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μπόρζες να βάζει ένα φανταστικό γκολ από δημιουργία του Μπελά. Είκοσι λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση, μετά από μια συνεργασία των Μοχάμεντ και Γκανάγκο που έδωσε την ευκαιρία στον δεύτερο να σκοράρει.

ΓΚΟΛ: 74′ Γκανάγκο /54′ Μπόρζες