ertnews.gr

Προμηθέας: Ηττήθηκε από την Μπρέσια στο TOP «16» του EuroCup

08/01 13:45

Με ήττα ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το Top-16 του 7DAYS EuroCup ο Προμηθέας .Οι Πατρινοί που είχαν 18 πόντους στο ημίχρονο και μόλις 3 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ηττήθηκαν με 63-57 από τη Μπρέσια, δεχόμενοι 20 πόντους στα τελευταία 6 λεπτά από τους Ιταλούς.

Προμηθέας: Ηττήθηκε από την Μπρέσια στο TOP «16» του EuroCupΟ Προμηθέας μπήκε πιο δυνατά και συγκεντρωμένα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 0-4 στο 2΄, 5-9 στο 5΄, 5-13 στο 8΄ και 7-15 , 20΄΄ πριν την λήξη του 1ου δεκαλέπτου. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη καθώς οι Ιταλοί μείωσαν αρχικά σε 10-15 με τρίποντο του Βιτάλι στο φινάλε της περιόδου κι επέκτειναν το σερί τους σε 9-0 για να προηγηθούν με 16-15 στο 14΄. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πολύ νευρικοί και άστοχοι στο 2ο δεκάλεπτο και ευστόχησαν, μόλις, σ’ ένα τρίποντο σε όλη την περίοδο, στο 14΄15΄. Έτσι, οι γηπεδούχοι με νέο σερί 10-0 πήγαν στην ανάπαυλα με προβάδισμα 8 πόντων (26-18), με την ομάδα της Πάτρας να κλείνει το 1ο ημίχρονο με 6/30 σουτ (4/14 δίποντα και 2/16 τρίποντα), έχοντας ήδη υποπέσει σε 8 λάθη.

Η εικόνα δεν άλλαξε -ουσιαστικά- στην επανάληψη, αφού, παρότι ανέβηκε ο ρυθμός και η παραγωγικότητα και των 2 ομάδων η Μπρέσια, διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού, φτάνοντας και στο +14 (38-24 στο 24΄). Στο σημείο αυτό, όμως, η απάντηση του Προμηθέα ήταν εντυπωσιακή, καθώς ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του με καλές επιλογές στην επίθεση κι εξαιρετική άμυνα, επιτυγχάνοντας 12 αναπάντητους πόντους για να μειώσει στο καλάθι (38-36 στο 28΄30΄΄), ενώ ένα τρίποντο του Μάντζαρη στο 29΄35΄΄ του έδωσε προβάδισμα 1 πόντου (40-41), με τ’ οποίο κι έκλεισε την περίοδο. Η ομάδα της Πάτρας συνέχισε με θετικό πρόσωπο και στην τελευταία περίοδο και προηγήθηκε με 6 πόντους (43-49 στο 33΄),  με ένα  επιμέρους σκορ 25-5 υπέρ της, αλλά οι Ιταλοί αντέδρασαν και με μεγάλα σουτ έφτασαν σε δικό τους σερί 12-0 για να προηγηθούν με 6 (55-49 στο 37΄30΄΄). Ο Προμηθέας έψαξε την επιστροφή και οι γηπεδούχοι συνέχισαν να «βρίσκουν» μεγάλα σουτ για να φτάσουν στη σημαντική νίκη με το τελικό 63-57.

Για τον Προμηθέα από 12 είχαν οι Μάντζαρης και Φίλερ, ενώ ο Έλις είχε 9 με 11 ριμπάουντ.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο «δαιμονισμένος» Αγουντού Αμπάς με 19 πόντους

H ομάδα της Πάτρας αγωνίζεται την Κυριακή 12/1 εκτός έδρας με τον Ιωνικό Νικαίας   και θέλει να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα , ενώ ακολουθούν 3 συνεχόμενα καθοριστικά παιχνίδια στην Πάτρα με Όλντενμπουργκ (15/1), Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ 19/1) και Βενετσία (22/1).

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 26-18, 40-41, 63-57

ΜΠΡΕΣΙΑ: Ζερίνι 4, Βάρνερ, Αμπάς 19 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κέιν 12 (7 ριμπάουντ), Βιτάλι 14 (4), Λακουιντάνα 4 (1), Λανσντόουνι 5 (1), Ναόνι, Γκουαρίγκλια, Μος 2, Σακέτι 3 (1).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Μπαμπ 6 (2), Λίποβι 11 (2), Αγραβάνης 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 2, Κασελάκης, Μάντζαρης 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ). Φίλερ 12 (1), Ρόμπινσον, Έλις 9 (11 ριμπάουντ).