ertnews.gr

Στο ρελαντί ο Ολυμπιακός 89-69 στα Τρίκαλα

22/07 20:31

Δεν δυσκολεύτηκε ο Ολυμπιακός να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από τα Τρίκαλα κερδίζοντας την τοπική ομάδα με 89-69, σε αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική της Α1 ανδρών.

Από τους «ερυθρόλευκους» ξεχώρισε ο Μιλουτίνοφ που είχε 11 πόντους, 8 ριμπ. και 4 κοψίματα, ενώ από τους γηπεδούχους ο Σόκο έκανε νταμπλ νταμπλ με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Με το ξεκίνημα του ματς οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με σερί 12-0 και έκλεισαν το δεκάλεπτο με 17-26. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +11 (19-30), αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν με ένα σερί 5-0 να πλησιάσουν και πάλι στους 6 πόντους (24-30) στο 16’. Κάπου εκεί όμως οι «ερυθρόλευκοι», βασιζόμενοι στα πολύ καλά ποσοστά στα δίποντα (18/24, 75%), «πάτησαν το γκάζι» και πήγαν στα αποδυτήρια στο +14 (31-45).

Στη τρίτη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ασταμάτητοι έχοντας 7/8 τρίποντα στο συγκεκριμένο διάστημα και πετυχαίνοντας 32 πόντους συνολικά, ενώ δέχτηκαν μόλις 13, με αποτέλεσμα η διαφορά να «εκτοξευθεί» στους 33 πόντους (44-77). Τα πάντα είχαν κριθεί και στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έριξε ταχύτητα με τη διαφορά να πέφτει στους 20 πόντους 69-89.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 31-45, 44-77, 69-89

Τρίκαλα (Κ. Φλεβαράκης): Ντόουελ 2, Τσιάρας 13 (2), Κόντζερ 15, Καλογιαννίδης, Τιγκ 8, Καντούγκαν 3, Σόκο 23 (1 τρίπ., 11 ριμπ.), Καραθανάσης, Καλλές, Ρόμπινσον 5, Βαρυτιμιάδης.

Ολυμπιακός (Γ. Σφαιρόπουλος): Στρόμπερι 11 (1), Μιλουτίνοφ 11, Πρίντεζης 2, Μάντζαρης 8 (2), Λοτζέσκι 12, Χάντερ 8, Παπαπέτρου 7 (1), Τσαϊρέλης 9, Τολιόπουλος, Αγραβάνης 11 (2), Χάκετ 3, Αθηναίου 7 (1)