Γκέλα της Ντόρτμουντ, έχασε από την Φράιμπουργκ (video)

Πολύτιμο έδαφος έχασε η Ντόρτμουντ μόλις στη 2η αγωνιστική της Bundesliga καθώς ηττήθηκε εκτός έδρας από την  Φράιμπουργκ με 2-1. Οι Βεστφαλοί βρέθηκαν να χάνουν στο 53’ με 2-0 και τελικά μείωσαν σε 2-1 χωρίς όμως να μπορέσουν να αποφύγουν την ήττα.

Η Βόλφσμουργκ εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Ντόρτμουντ και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας. Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, οι «λύκοι» νίκησαν με ανατροπή 2-1 τη Χέρτα στο Βερολίνο και πανηγύρισαν την δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες.

Πρώτη νίκη για την Μπόχουμ που νίκησε στο γήπεδο της με 2-0 την Μάιντς. Ο Βασίλης Λαμπρόπουλος αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά με τους γηπεδούχους, ενώ ο Κώστας Σταφυλίδης πέρασε στον αγώνα στο 71ο λεπτό, αντικαθιστώντας τον Έλβις Ρετζμπεκάι.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στην 2η αγωνιστική της Bundesliga:

Λειψία-Στουτγκάρδη 4-0 (38΄ & 52΄ Σομποζλάι, 46΄ Φόρσμπεργκ, 65΄ Σίλβα)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Άουγκσμπουργκ   0-0

Φράιμπουργκ-Ντόρτμουντ 2-1 (6΄ Γκρίφο, 53΄ Σάλαϊ – 59΄ αυτ. Καϊτέλ)

Χέρτα Βερολίνου-Βόλφσμπουργκ 1-2 (60΄ πεν. Λουκεμπάκιο – 74΄ Μπακού, 88΄ Ενμέτσα)

Μπόχουμ-Μάιντς 2-0 (21΄ Χόλτμαν, 56΄ Πόλτερ)

Γκρόιτερ Φιρτ-Αρμίνια Μπίλεφελντ 1-1 (50΄ Χργκότα – 45΄ Κλος)