ertnews.gr

Πιο κοντά στη τρίτη θέση ο ΠΑΟΚ που κέρδισε τον Άρη

13/06 21:56

Ο παίκτης του ΠΑΟΚ Κάρτρ Μάρκ (Δ) σουτάρει ενώ τον μαρκάρει ο παίκτης του Άρη Βεζένκοφ Αλέξανδρος (Α) κατά τη διάρκεια του αγώνα ΠΑΟΚ - ΑΡΗΣ για τον πρώτο μικρό τελικό της Α1 κατηγορίας ανδρών στο PAOK SPORT ARENA στη Θεσσαλονίκη, Κυριακή 7 Ιουνίου 2015. ΑΠΕ ΜΠΕ/PIXEL

Με 2-1 νίκες προηγείται ο ΠΑΟΚ του Άρη στα πλέι-οφ του μπάσκετ για την τρίτη θέση, καθώς ο δικέφαλος επικράτησε με 62-51 στο κλειστό της Πυλαίας στον τρίτο τελικό.  Η σειρά των αγώνων μεταφέρεται πλέον στο Αλεξάνδρειο την ερχόμενη Τετάρτη (19:30) όπου και πάλι ο Άρης θα παίξει χωρίς κόσμο λόγω τιμωρίας.

Με όπλο την άμυνα του ο ΠΑΟΚ έκλεισε τους διαδρόμους στους παίχτες του Άρη και γρήγορα απέκτησε προβάδισμα ασφαλείας (+11 22-11) λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο. Ίδιο μοτίβο και στη δεύτερη περίοδο με τον ΠΑΟΚ Να εκτοξεύει τη διαφορά στο +17 (39-22) στο 18’ για να κλείσει το πρώτο μέρος με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 40-26. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ  ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+18 51-33) στο 28’. Η αντίδραση του Άρη ήρθε στο τέλος όμως λέον ήταν αργά για τους «κίτρινους» να ξαναμπούν στο ματς και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν τη διαφορά στο τελικό 62-51.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 40-26, 51-35, 62-51

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 7 (2), Λάνγκφορντ 7, Λιάπης Κάρτερ 10 (2), Τσόχλας 4, Δέδας 2, Μαργαρίτης 14 (1), Οντουμ 11 (1), Χαριτόπουλος 4, Σαλούστρος 3

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Πάσαλιτς 5 (1), Τσιάρας, Ριντ 2, Τόμας 8 (2), Πουλιανίτης, Χαρίσης 9, Βεζένκοφ 10 (2), Νέιμικ 2, Μούρτος 7, Σίμτσακ 8

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ