ertnews.gr

«Λύγισε» από την Μονς ο Ιωνικός

02/11 20:58

Ακόμη μια ήττα για την ελληνική ομάδα, που ηττήθηκε στο «Κ.Γ. Πλάτωνας» με σκορ 77-74 από τους Βέλγους.

Δεν κατάφερε να πάρει τη δεύτερη φετινή ευρωπαϊκή του νίκη ο Ιωνικός. Οι «Νικαιώτες» έχουν πλέον ρεκόρ 1-3 στον 6ο όμιλο του FIBA Europe Cup. Η Μονς κατάφερε να «επιστρέψει» στο ματς μετά το τραγικό πρώτο της δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστή τον Εμάνουελ Νζεκουέσι (30 πόντοι) πήρε το «διπλό». Από την άλλη, ο κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Γιουτζίν Τζέρμαν με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Το ματς

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε ξεκάθαρα στην ομάδα του Κούρο Σεγκούρα. Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα σερί 16-3 για να κλείσουν την περίοδο στο +16 (29-13). Παρόλα αυτά, τα επόμενα δέκα λεπτά δεν κύλισαν με τον ίδιο τρόπο μιας και οι Βέλγοι ανασυντάχθηκαν και με ένα επί μέρους 26-13 έκλεισαν το ημίχρονο στο -3 (42-39).

Στο δεύτερο μέρος ο Νζεκουέσι «πήρε τ’ όπλο του». Ο Ολλανδός φόργουορντ πρωταγωνίστησε με την Μονς να φτάνει έως και στο +7 (63-56) για πρώτη φορά στο ματς, στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα προσπάθησε να «επιστρέψει» στη διεκδίκηση της νίκης. Όμως, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει την διαφορά στον πόντο (73-72). Οι Βέλγοι εν τέλει άντεξαν, κρατώντας το προβάδισμα έως το τέλος και επικρατώντας με 77-74. Αξίζει να σημειωθεί πως στη λήξη του χρόνο ο Κωστής Γόντικας πέτυχε τρίποντο από τα εννέα μέτρα περίπου, αλλά ήταν εκπρόθεσμο.

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 42-39, 56-63, 74-77.