ertnews.gr

Η Γαλλία το χρυσό στο βόλεϊ ανδρών 3-2 τη Ρωσία μετά από… θρίλερ

07/08 18:02

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό και σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια βόλεϊ όλων των εποχών στους τελικούς των Ολυμπιακών Αγώνων, η Γαλλία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο κερδίζοντας την Ρωσία (ROC) με 3-2 σετ.

Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 2-0 σετ (25-23 και 25-17, σε 57 λεπτά) αλλά οι Ρώσοι έβγαλαν αντίδραση, πήραν σε 30 λεπτά το τρίτο σετ (25-21) και ισοφάρισαν σε 2-2 σετ σε 31 λεπτά στέλνοντας το ματς στο τάι-μπρέικ. Εκεί, οι Γάλλοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι, με αποτέλεσμα να φθάσουν στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου, μετά από 18 λεπτά και με σκορ 15-12.

Τους περισσότερους πόντους των νικητών, σημείωσε ο Νγκαπέθ (21) και ο Πατρί (12), ενώ από τους Ρώσους, διακρίθηκαν οι Κλιούκα και Μιχαϊλοφ με 20 και 18 πόντους, αντίστοιχα.