“Eπτά στα επτά” η εθνική βόλεϊ στο European League

Aσταμάτητη η εθνική μας ομάδα βόλεϊ ανδρών που νίκησε στη Λαμία με 3-0 σετ τη Λευκορωσία στον 2ο όμιλο του European League και έφτασε αισίως τις επτά νίκες σε ισάριθμους αγώνες αγκαλιάζοντας την πρόκρισή της στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης.

Την Παρασκευή 31/7 η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει εκ νέου τη Λευκορωσία στη Λαμία και με νίκη σφραγίζει την πρόκριση στο φάϊναλ φορ.

Τα σετ: 25-21, 25-15, 25-21

Η εθνική ομάδα είχε ρυθμό, πολύ καλό σερβίς και μπλοκ και κυρίως σωστές επιλογές στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Στο πρώτο σετ πήρε διαφορά τριών πόντων (11-8) αλλά οι Λευκορώσοι αντέδρασαν, προηγήθηκαν με 17-18, ωστόσο η απάντηση ήρθε άμεσα και το σκορ έγινε 22-19 και 25-21.

Στο δεύτερο σετ η Εθνική έκανε “περίπατο”, ενώ στο τρίτο υπήρξε ενδιαφέρον μέχρι το 20-18. Εκεί η εκπληκτική άμυνα του Φιλίποφ σε επίθεση πρώτου χρόνου και η εξαιρετική επίθεση του Πρωτοψάλτη από τη γραμμή των 3 μέτρων “τελείωσαν” κάθε ελπίδα των Λευκορώσων.

Μετά το πέρας του αγώνα ο ομοσπονδιακός προπονητής, Σωτήρης Δρίκος δήλωσε:
«Νομίζω ότι από την αρχή παίξαμε καλά, ειδικά στο σερβίς και το μπλοκ, όπου μπορεί να μην πήραμε πάρα πολλούς άμεσους πόντους, αλλά δημιουργήσαμε πολλά προβλήματα στον αντίπαλο μας. Αυτό το ματς όμως τελείωσε κι αύριο έχουμε μπροστά μας ένα εξίσου δύσκολο ματς αφού η Λευκορωσία είναι μια καλή ομάδα με έμπειρους αθλητές. Όσον αφορά στο σερί κανείς δεν θέλει να χάνει, αλλά πέρα από τις νίκες είναι και η συνολική εμφάνιση της ομάδας. Τα τρία τελευταία παιχνίδια δεν ήταν τα καλύτερα μας, αλλά αυτό είναι φυσιολογικό αφού είμαστε στο τέλος της σεζόν με τους παίκτες μας να έχουν συμπληρώσει 11 μήνες προπονήσεων και αγώνων».

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Πετρέας 8 (6/11 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (1/1 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 15 (9/22 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 11 (9/13 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (3/8 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ. – 29% άριστες), Πρωτοψάλτης 12 (11/17 επ., 1 άσος, 78% υπ. – 33% άριστες), Γκαράς -λ (89% υπ. – 78% άριστες) / Φράγκος 2 (2/6 επ., 56% υπ. – 33% άριστες).

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (Σιντέλνικοφ): Ράντζιουκ 6 (4/17 επ., 2 άσοι, 36% υπ. – 29% άριστες), Σαράποβιτς 3 (3/10 επ., 13% υπ. – 13% άριστες), Μπούσελ, Βας 1 (1 μπλοκ), Μαρόζοφ 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Μίσκεβιτς 15 (14/24 επ., 1 άσος), Μπουντζιούκιν -λ (60% υπ. – 35% άριστες) / Αχρεμ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες), Λισίνσκας, Ζαμπαρούσκι, Χαράμκιν 1 (1 μπλοκ), Πράνκο