ertnews.gr

Γερμανία, Πολωνία στους «16», αντίο η Ουκρανία από το Euro

16/06 23:50

H Γερμανία και η Πολωνία με την «λευκή» μεταξύ τους ισοπαλία (0-0) πανηγυρίζουν την πρόκριση τους στους «16» του Euro 2016 από τον τρίτο όμιλο. Μεγάλη άτυχη της 2ης αγωνιστικής η Ουκρανία που έχασε από την Βόρεια Ιρλανδία (2-0) και αποχαιρέτησε με δύο ήττες την διοργάνωση. Τέλος, η Αγγλία με ανατροπή νίκησε με 2-1 την Ουαλία στον δεύτερο όμιλο.

Αναλυτικά:

Γερμανία-Πολωνία 0-0

Χάρηκαν και οι δύο με την λευκή ισοπαλία (0-0) καθώς οι Γερμανοί με τους Πολωνούς ισοβαθμούν στη κορυφή του τρίτου ομίλου με 4 βαθμούς και αυτόματα προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Euro 2016.

Ουκρανία-Βόρεια Ιρλανδία 0-2

Την πρώτη της νίκη σε τελική διοργάνωση Euro πέτυχε η Βόρεια Ιρλανδία που κέρδισε με 2-0 την Ουκρανία η οποία χωρίς βαθμό και 0-4 τέρματα μετά από δύο παιχνίδια λέει αντίο στο Euro 2016. Τα τέρματα των Βορειοιρλανδών πέτυχαν ο ΜακΌλεϊ στο 46’ και ο ΜακΓκιν στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αγγλία-Ουαλία 2-1

Οι δύο «χρυσές» αλλαγές του Χόντζον, ο Βάρντι και ο Στάριτζ, έδωσαν μια ανέλπιστη νίκη στην Αγγλία που κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0 από το πρώτο ημίχρονο και να πάρει το «τρίποντο» με 2-1 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων επί της Ουαλίας για τον 2ο όμιλο του Euro2016.