Με μια ματιά τα παιχνίδια της 4ης ημέρας του Euro

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανία αλλά και η Ιταλία ξεκίνησαν με το δεξί στο Euro 2016, κερδίζοντας αντίστοιχα την Τσεχία με 1-0 και το Βέλγιο με 2-0. Αντίθετα, η Ιρλανδία με την Σουηδία μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς στο μεταξύ τους παιχνίδι (1-1).

Αναλυτικά:

Βέλγιο-Ιταλία 0-2

Καλύτερη ήταν η Ιταλία που πήρε το πρώτο ντέρμπι του Euro κερδίζοντας το Βέλγιο με 2-0. Τα τέρματα της «Σκουάντρα Ατζούρα» πέτυχαν ο Τζακερίνι στο 32’ και ο Πελέ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ιρλανδία-Σουηδία 1-1

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ματς της Ιρλανδίας με την Σουηδία για τον πέμπτο όμιλο του Euro 2016. Οι Ιρλανδοί άνοιξαν το σκορ στο 48’ με τον Χούλαχαν και ο Κλαρκ με αυτογκόλ στο 71’ έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στη Σουηδία.

Ισπανία-Τσεχία 1-0

Τρία λεπτά πριν τη λήξη ο Πικέ «ξεκλείδωσε» την άμυνα της Τσεχίας και βρήκε τρόπο να νικήσει τον μέχρι τότε ανίκητο Τσεχ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της Τσεχίας για το νικητήριο τέρμα της Ισπανίας (1-0) που μπήκε με το δεξί στο Euro 2016.